Smart Casual Giyim Tarzı Nedir?

Smart Casual Giyim Tarzı Nedir?

09 Aralık 2020

Smart casual tarzın şık, gösterişli ve rahat kıyafetleri hem kadınların hem de erkeklerin gardıroplarına geri dönülmez şekilde girmiştir. Bu giyim tarzında çok iddialı olmamak kaydı ile desenler ve renklere yer verilir. Ancak çalışma hayatının en önemli aksesuarı olan kravat bu giyim tarzında vazgeçeceğiniz bir parçadır. Smart casual tarzı benimseyenlerin giyimlerinde, kaliteli ve sade aksesuarlar da ön plana çıkar. Smart casual kışlık giyim tarzlarında uygulanabildiği gibi ilkbahar veya yaz aylarında da rahatlıkla uygulanabilir. 

Smart Casual Giyim Tarzında En Sık Kullanılan Parçalar 

Smart casual tarzda aranılan en önemli özellik, rahatlık şıklık ve bu iki unsurun gündelik kıyafetlerle uyumudur. Ceketler bu kombinlerde sıklıkla kullanılan parçalardır. Özellikle de blazer ceket, casual giyimin önemli giyim parçası olmuştur. Ayrıca blazer ceket hem spor hem de klasik kombinlerde rahatlıkla kullanılan bir parça olarak da öne çıkar. Elbiseler, hırkalar, özel pantolonlar ve tabi ki blazer ceketler bu tarzı tamamlayan giyim eşyalarından bazılarıdır. 

Smart casual giyim tarzında renk, desen ve orantıya odaklanmak önemlidir. Rahatlık ön planda olmasına rağmen şıklık da bir o kadar önemlidir. Bu sebeple basit bir tişört yerine daha kaliteli bir tişört bu tarza daha uygundur. Spor ayakkabı yerine daha rahat bot ve ayakkabılar bu giyim tarzını tamamlar. Parlak klasik ayakkabılarda da yarı resmi bir tarz kullanılabilir. Bu giyim tarzında spor ayakkabı da kombinlere mükemmel şekilde eşlik edebilir ama spor ayakkabıda da deri materyal tercih edilmeli yani daha klasiğe kayılmalıdır. 

Gömlekler açısından klasik renkler ve geleneksel desenler öne çıkar. Smart casual aslında geleneklere bağlıdır Beyazlar, maviler gibi renkler yanı sıra küçük pötikareli gömleklerde uygun olacaktır. Tişörtlerde ise çok fazla rengi veya baskısı olmayan tarzlar tercih edilebilir. Aksesuar olmadan smart casual giyim tarzı tamamlanmaz. Kemer, basit ve kaliteli bir saat, şık güneş gözlükleri tarzın uygun aksesuarla arasındadır. 

Smart Casual Giyimde Dikkat Edilecek Püf Noktaları 

Smart casual giyim tarzı bulunulan yerden veya yaşanan kültüre göre değişiklik gösterse de bazı unsurla sabit kalır.  

  • Kışlık giyim tarzları arasında smart casual tercih edecekseniz yünün yanı sıra pamuk veya keten ceketler uygun olacaktır. Anorak, spor bir palto veya ceketleri sakın kullanmayın. 

  • Gömlek veya vücuda oturan trikolar tercih edilirken kapüşonlu sweet tarzı kıyafetlerden uzak durun. 

  • Nört renklerde kaliteli tişörtler tercih edilebilir. Ama aşırı renkler veya aşırı desenli basit tişörtleri kullanmayın. 

  • Haki renk bu tarzın en sık kullandığı renkler arasındadır. Ayrıca kot ile kıyafetlerinizi de kombin yapabilirsiniz. Ama eşofman veya koşu pantolonlarını hiç kullanmayın. 

  • Rahat ve şık ayakkabılar tercih ederken, tamamen spor yapma mantığında üretilmiş spor ayakkabıları kullanmayın. 

1 2
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.